برای‌ انتخاب پنجره دوجداره مناسب باید به نکات مهمی توجه شود. پنجره های دوجداره از نقش محافظتی خوبی برخوردار هستند. توسط گروه تولیدی صنعتی مهرادوین می توانید در انتخاب پنجره دوجداره مناسب، موفق عمل کنید. انتخاب پنجره دوجداره مناسب یکی از دغدغه های خرید این نوع پنجره ها است. این پنجره‌ ها علاوه بر صرفه جویی در انرژی حرارتی کارایی دیگری نیز دارند. امروزه برای انتخاب پنجره دوجداره مناسب، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. 

پروفیل پنجره دوجداره 

عوامل مهم در انتخاب پنجره دوجداره مناسب

انتخاب پنجره دوجداره برای ساختمان‌ها می‌تواند به بهبود عایدی حرارتی و صدایی ساختمان کمک کند. اما برای انتخاب پنجره دوجداره مناسب، باید به چند عامل مهم توجه کرد. در ادامه به بررسی این عوامل پرداخته خواهد شد:

پروفیل پنجره دوجداره

پروفیل پنجره دوجداره یکی از  مهم‌ترین فاکتورهایی است که  باید در نظر گرفته شود. یکی از استاندارهای مهم در انتخاب  پروفیل پنجره دوجداره،  ضخامت دیواره‌ی آن است.  استاندارد بین‌المللی در این مورد ۳ میلی‌متر است.استاندارد  بعدی جنس پروفیل پنجره  دوجداره است . امروزه  پروفیل‌های آهنی و آلومینیومی باعث اتلاف انرژی می شوند.در عوض نسل جدیدپروفیل ها مثل آلومینیوم ترمال بریک،آلووود و … از نظر کیفیت انتخاب بهتری هستند.

نوار درز بندی 

بخش دیگری که در انتخاب  پنجره دوجداره مناسب اهمیت   دارد، نوار درز بندی است. این نوار از نوعی لاستیک به نام  EPDM ساخته می‌شود.  وظیفه‌ی اصلی‌ آن مقاومت در برابر باز و بسته شدن‌های مکرر  در مدت زمان طولانی است‌. درز بندهای نامرغوب برخلاف  EPDM در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید پوسیده  می‌شوند. این مسئله پس از  چندی منجر به ایجاد آلودگی  صوتی در پنجره دوجداره  می‌شود.

ضحامت شیشه در پنجره دو جداره 

انتخاب پنجره دوجداره مناسب به ضخامت و نوع شیشه نیز  بستگی دارند. ضخامت دو  شیشه‌ی استفاده شده در  پنجره دوجداره با یک دیگر متفاوت هستند. دلیل آن بسیار ساده  است.دو شیشه با ضخامت متفاوت در برابر  امواج صوتی باعث ایجاد اختلال می شوند.

چسب شیشه در پنجره دو جداره 

در شیشه های دوجداره از یک  نوع چسب مرغوب پلی سولفات  استفاده می شود.از  این طریق  راه‌های نفوذ به شیشه کاملاً  بسته می شوند. انتخاب پنجره دوجداره مناسب بسته به عایق حرارتی و صوتی اهمیت زیادی  دارند.در نتیجه استفاده از  چسب نامرغوب در این پنجره  باعث می شود انرژی حرارتی به  راحتی عبور کند.

خلاء میان دو شیشه در پنجره دوجداره 

خلاء در پنجره های دوجداره  مانند عایق رفتار می کند و از  اتلاف انرژی حرارتی جلوگیری  می کند. خلا موجود در بین شیشه های دوجداره مانند عایق  در برابر صدای خارجی است و  از عبور آن ها ممانعت می کنند.  برای اینکه کیفیت شیشه  دوجداره افزایش پیدا کند ابتدا  آن را خلأسازی می‌کنند و سپس گاز آرگون به آن تزریق می‌کنند. در انتخاب پنجره دوجداره مناسب به این موضوع توجه زیادی می شود.

مدل پنجره دوجداره

مدل پنجره دوجداره 

پنجره دوجداره یکی از مدل‌های محبوب پنجره‌ها در ساختمان‌ها است. این پنجره‌ها شامل دو لایه شیشه و فضای هوا در بین آنها هستند که به عنوان عایق حرارتی و صوتی بین دو محیط عمل می‌کند. در ادامه به بررسی چند نوع پنجره دوجداره پرداخته خواهد شد:

مدل پنجره دوجداره با اشکال هندسی

پنجره ها معمولا در اشکال مستطیل و مربع ساخته می شوند. رایج ترین انواع مدل  پنجره دوجداره از نظر شکل هندسی، پنجره های مستطیل شکل اند.امروزه معماران مدل  پنجره دوجداره با اشکال منظم و نامنظم هندسی طراحی کرده‌اند که سبکی نو و مدرن در پنجره های دوجداره ایجاد کرده است.

پنجره های دایره‌ای یا بیضی از  جدید‌ترین مدل پنجره دوجداره هستند. این پنجره ها در  ویلاها، اتاق های زیر شیروانی و حتی در فضای داخلی استفاده می شوند. مدل پنجره دوجداره با قاب‌های مثلثی یا چند ضلعی  پنجره مدرن محسوب می شوند و حال‌ و هوای ساختمان را از  درون و بیرون متفاوت می‌کنند.

مدل پنجره دوجداره خلیجی و پنجره کمانی

مدل پنجره  دوجداره خلیجی و کمانی از قدیمی ترین انواع  پنجره هستند. پنجره های خلیجی یا کمانی برای حال و پذیرایی، سالن های انتظار، اتاق های نشیمن بسیار زیبا هستند. پنجره های خلیجی سبب می شوند تا فضای ساختمان بیشتر شود. با نصب پنجره خلیجی می توان شاهد معماری زیبا برای ساختمان بود، هم چنین می توان دکوراسیونی زیبا با دید بسیار خوب داشت. مدل پنجره دوجداره خلیجی معمولا با لولای تک حالته یا دوحالته هستند.

مدل پنجره دو جداره بلند و قدی

مدل پنجره دوجداره قدی بیشتر مناسب فضاهای بزرگی هستند. این پنجره‌ها هر فضایی را دل‌ باز و روشن نشان می دهند. امکان  ورود نور طبیعی، امکان گردش تهویه مناسب هوا و امکان ایجاد دید وسیع از مزایای مدل پنجره دوجداره قدی است. این پنجره ها زمانی که ساختمان چشم انداز زیبایی داشته باشند بسیار کاربردی هستند، در غیر اینصورت می توانند آزاردهنده باشند.

مدل پنجره دوجداره با شیشه های رنگی

مدل پنجره دوجداره با شیشه های رنگی طیف‌ مختلف رنگی را وارد فضای داخلی می‌کنند.  امروزه کافه‌ها، رستوران‌ها و …  از مدل پنجره دوجداره با شیشه رنگی استفاده می کنند. شیشه‌های رنگی به عنوان فیلتری در برابر اشعه تند آفتاب عمل می‌کند. به همین دلیل اغلب خانه‌هایی که از شیشه رنگی استفاده می‌شود در مناطق مرکزی و گرم قرار دارند.
تنها ایرادی که به این پنجره‌ها  وارد است زمانی است که به نور طبیعی احتیاج است و باید  پنجره را کاملا باز کرد.

انواع مدل پنجره دوجداره 

مدل پنجره دوجداره کشویی یا ریلی

مدل پنجره دوجداره کشویی بصورت افقی و با کشیده شدن روی ریل باز می شوند. در پنجره‌های دو ریلی هر دو لنگه به طرف چپ یا راست کشیده  می شوند اما در پنجره های تک ریل تنها یک لنگه باز  و دیگری  ثابت  است. مدل پنجره دوجداره ریلی بیشتر مناسب  اتاق‌های کوچک است. این پنجره فضایی را در داخل اتاق اشغال نمی کنند.   

سخن پایانی

در انتخاب پنجره دوجداره مناسب عوامل بسیاری تاثیر  گذار هستند. برای انتخابی  ساده تر می توانید از صفحه  مشاوره  رایگان تیم مهرادوین  استفاده کنید و تمامی سوالات  خود را مطرح کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *