پنجره دوجداره به دلیل عایق حرارتی و صوتی مناسب، به عنوان یکی از کاربردی ترین مصالح درساختمان ها به شمار می آید. گروه تولیدی صنعتی مهرادوین با داشتن تیمی متخصص، استفاده از بهترین مواد اولیه و دستگاه های پیشرفته گامی بزرگ در تولیدات داخلی کشور داشته است.

مراحل تولید و ساخت پنجره دوجداره:

تولید و ساخت پنجره دوجداره نیازمند انجام مراحلی است که طی آن پنجره های با کیفیت تولید و به دست مصرف کننده می رسند. در ادامه مطلب به مراحل تولید و ساخت پنجره دوجداره می پردازیم:

 • طراحی نقشه درب و پنجره:

طراحی نقشه پنجره ها در ابتدا توسط پرسنل، اندازه گیری می شود و سپس معماران و طراحان در نرم افزار های مخصوص طراحی، آن را پیاده سازی می کنند. اطلاعات خروجی مشخصات و اندازه بخش های مختلف پنجره از جمله (اندازه) پروفیل پنجره است. در آخر این اطلاعات، به قسمت تولید فرستاده می شود و توسط دستگاه برش اتوماتیک، پروفیل درب و پنجره برش می خورند.

 • سوراخکاری برای تخلیه آب باران و یراق آلات پنجره:

بعد از برش پروفیل بر روی آن سوراخ هایی برای تخلیه آب باران تعبیه می شود. این مرحله موجب افزایش طول عمر درب و پنجره ها می شود. پس از سوراخکارای برای یراق آلات با اندازه های مختلف، گالوانیزه بر روی پروفیل توسط پیچ کن اتوماتیک پیج و محکم می شود.

گالوانیزه آهن پوشیده شده با روی است، روی از زنگ زدن آهن جلوگیری می کند. جلوگیری از زنگ زدن آهن طول عمر پنجره را افزایش می دهد و تا سالیان سال احتیاجی به پرداخت هزینه مجدد ندارید. در مرحله پایانی توسط دستگاه جوش اتوماتیک دو سر، پروفیل های پنجره دوجداره به یکدیگر (ایجاد چارچوب پنجره با زاویه 90 درجه) جوش داده می شوند.

 • دستگاه CNC:

سوراخکاری ایجاد شده در پروفیل پنجره توسط دستگاه  CNC تمیز و اضافه های نقطه جوش را برطرف می شوند. پس از نصب یراق آلات بر روی پروفیل نوبت به برش شیشه های دوجداره می رسد. شیشه های برش خورده همانند یراق آلات در چار چوب پنجره قرار می گیرد.

 • تست و آزمایش درب و پنجره:

پس از انجام تمامی مراحل بالا، پنجره دوجداره قبل از تحویل به مشتری تست و آزمایش می شود. گروه تولیدی صنعتی مهرادوین تولید کننده انواع درب و پنجره در اصفهان محصولات خود را پس از انجام تست های مختلف در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. پس از اطمینان از کیفیت محصولات، شرایط ویژه پرداخت به همراه ضمانت محصول در اختیار مشتری قرار می گیرد.

مراحل تولید و ساخت پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره و دلایل استفاده از آن:

موارد زیر دلایلی است که استفاده از  پنجره دوجداره را توجیه می کند.

 • کاهش مصرف انرژی که در نتیجه موجب کاهش پرداخت هزینه ها می شود. (جلوگیری از اتلاق انرژی)
 • کنترل آلودگی صوتی (جلوگیری از ورود صدای خارج از ساختمان به داخل)
 • کنترل نور خورشید و اشعه آن
 • کاهش تعریق بخار آب بر سطح شیشه

انواع شیشه چند جداره:

شیشه ها بخش مهمی از یک پنجره را تشکیل می دهند. شیشه ها در ضخامت، رنگ، ابعاد و تعداد جداره های متعددی ساخته می شوند. در این مطلب به مقایسه انواع شیشه چند جداره و ویژگی آن ها می پردازیم.

 • شیشه دوجداره سکوریت و غیر سکوریت:

پنجره دوجداره از طریق اسپیسر ها از یکدیگر جدا می شوند. اسپیسر(Spacer) وظیفه ایجاد فاصله بین شیشه ها، حفظ تعادل و استحکام آن ها را برعهده دارد. ضخامت اسپیسرها از 10 میلی متر و با تفاومت 2 میلی متر از یکدیگر (14،12،10،..) مورد استفاده قرار می گیرند. ماده سیلیکاژن برای جلوگیری از بخار در پنجره دوجداره، درون اسپیسر به عنوان رطوبت گیر تزریق می شود. با ایجاد سه لایه شیشه و دو لایه اسپیسر شیشه های سه جداره تولید و در ساختمان ها اجرا می شوند. شیشه های سه جداره ضخامت و قطر بیشتری نسبت به شیشه های دوجداره دارند، اتلاف انرژی آن ها کمتر و هزینه بالاتری دارند.

 • شیشه دوجداره سکوریت لمینت:

شیشه سکوریت در مقابل ضربه، مقاومت بالایی دارند و در هنگام شکستن شیشه به قطعات کوچک صیقلی با قدرت برش (آسیب) کمتری تبدیل می شوند. شیشه لمینت در مقابل شکستن ایمنی بالایی دارد و در هنگام فرو ریختن شیشه ها، به شکل چسبنده ای به طلق PVB می چسبند. پلی وینل بوتیرال یا PVB برای استقامت شیشه بکار می رود. در شیشه دوجداره سکوریت لمینت از یک لایه شیشه سکوریت، یک لایه شیشه لمینت و دو لایه طلق PVB  برای حفظ استحکام شیشه در برابر ضربه استفاده می شود. در مواردی مانند اجرای نمای کرتین برای جلوگیری از خطر ریزش شیشه، شیشه لمینت را بیرون از سازه به کار می برند. 

انواع شیشه چند جداره 

انواع گاز در پنجره  دوجداره:

در تولید پنجره ‌دوجداره، بین دو شیشه معمولاً از گازهای خاصی استفاده می‌شود. انواع رایج گازهای استفاده شده در شیشه دوجداره عبارتند از:

 • گاز آرگون:

گاز آرگون بی بو، بی رنگ، غیر سمی و غیر آتش زا است که در تولید پنجره دوجداره به دلیل عایق حرارتی بودن، از آن استفاده می شود. گاز آرگون ارزان و به سبب آن یکی از پرکاربردترین انواع گاز برای استفاده در شیشه های دوجداره و سه جداره است. علاوه بر عایق حرارتی، گاز آرگون تا حد زیادی آلودگی صوتی را کاهش و دمای پنجره را نزدیک به دمای داخل اتاق نگه می دارد.

 • گاز کریپتون:

گاز کریپیتون گازی سنگین تر از هوا است که بیشتر در ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. عایق بندی گاز کریپتون نسبت به آرگون بالاتر است اما به موجب سمی بودن و گران تر بودن آن، خطرناک و کم صرفه اند. گاز کریپتون اکثرا در پنجره های سه یا چهار جداره به کار می روند. 

 • گاز SF6:

گاز  اس اف 6 عایق صوتی بهتری نسبت به دیگر گاز های مورد استفاده در پنجره دوجداره است. این گاز بی بو، بی رنگ، غیر قابل اشتغال و سمی است که به دلیل خطرناک بودن آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موارد استفاده از آن، در شیشه های فرودگاه برای کاهش صدا بیرون به داخل فضا است.

 • هگزا فلوراید گوگرد و دی اکسید کربن:

هگزا فلوراید گوگرد و دی اکسید کربن همانند گاز SF6 عایق صوتی بهتری است و در مقابل حرارت (عایق حرارتی) نتیجه عکس و منفی دارد. گاز هگزا فلوراید گوگرد خاصیت خنک کنندگی و انتقال حرارت آن نسبت به اکسیژن سه برابر می باشد و درصورت تنفس موجب خفگی شخص می شود.

انواع گاز در پنجره دوجداره 

سخن پایانی:

تیم مهرادوین افتخار دارد محصولات خود را با شرایط ویژه پرداخت و ضمانت کالا در اختیار شما عزیزان قرار دهد. برای اطمینان از محصولات تولید شده در گروه تولیدی صنعتی مهرادوین می توانید از نمونه های درب و پنجره دیدن نمایید. برای پاسخ به سوالات خود از طریق  مشاوره رایگان با همکاران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *