شیشه لمینت نوعی شیشه سکوریت است که در ساخت آن از دو یا چند لایه شیشه به همراه طلق PVB در بین آنها ساخته می شود. شیشه های لمینت به دلیل وجود طلقی به نام PVB در هنگام ضربه، شیشه ها پخش نمی شوند و امنیت افراد را در چنین مواقعی حفظ می کنند. در واقع در هنگام شکستن شیشه های لمینت بصورت چسبنده ای به طلق PVB می چسبند و در سر جای خود باقی می مانند. در ساختمان های مرتفع و تجاری این نوع شیشه ها کاربرد فراوانی دارند. گروه تولیدی صنعتی مهرادوین به عنوان یک تولید کننده شیشه با بروز ترین ابزار ها و متخصصین مجرب محصولاتی با کیفیت بالا تولید و به بازار عرضه می کند.  

کاربرد شیشه لمینت

این شیشه بدلیل مقاومت بالای آن ها نوعی شیشه امنیتی نیز محسوب می شود.  بعلاوه از آن ها در منازل مسکونی، فرودگاه ها، شیشه های مغازه ی صرافی و طلافروشی و همچنین در اتومبیل نیز به کار می رود. باید گفت به دلیل وجود لایه PVB در هنگام تصادف خسارت کمتری وارد می کند و امنیت سرنشینان را فراهم می کند. در منازل مسکونی از شیشه های لمینت به عنوان عایق صوتی و حرارتی و حتی به عنوان شیشه های ضد گلوله در مکان های امنیتی نیز به کار می رود.

کاربرد شیشه لمینت 

مزایا شیشه لمینت

  • قابل استفاده در طرح ها و رنگ های متنوع
  • مقاوم در برابر انفجار و گلوله در صورتی از شیشه غیر سکوریت در زمان تولید آن استفاده شود.
  • به دلیل وجود لایه PVB در برابر ضربه مقاوم و آسیب کمتری به افراد وارد می کند.
  • قدرت این شیشه با افزایش لایه های میانی آن  افزایش می یابد.
  • در صورت استفاده از شیشه نشکن در لایه ‌های شیشه لمینت، مقاومت حرارتی بالایی دارند.

تفاوت شیشه های لمینت با شیشه های ساده و سکوریت

باید بگویم شیشه های ساده در اثر ضربه می شکند و فروریختن آنها موجب آسیب و بریدگی در افراد می شود. شیشه های سکوریت نسبت به شیشه های ساده حالت بهتری دارند و در هنگام ضربه به قطعات ریز و غیر برنده تبدیل می شود. در هرصورت در هنگام ضربه شیشه های سکوریت همانند شیشه های معمولی فرو می ریزند و امنیت پایین تری نسبت به شیشه های لمینت دارند. دلیل استفاده از شیشه های لمینت در سقف های شیشه ای به دلیل وجود لایه PVB آن است که امنیت بالایی برای ساکنین ساختمان ایجاد می کند.

قیمت شیشه لمینت

قیمت شیشه لمینت به عامل مختلفی بستگی دارد. تعداد لایه های شیشه، کیفیت و برند آن، همچنین ضخامت لایه PVB همگی در قیمت آن تاثیر گذاراند. هرچه ضخامت تعداد لایه های شیشه و طلق PVB بیشتر باشد قطعا قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. توصیه می کنم از تولید کنندگان معتبر شیشه لمینت را تهیه کنید. گروه تولیدی صنعتی مهرادوین تولیدکننده انواع درب و پنجره در اصفهان شیشه های باکیفیتی تولید و توانسته سالهای زیادی اعتماد مشتریان را به خود جلب کند.

موارد مهم در هنگام خرید شیشه لمینت

در هنگام خرید شیشه لمینت کیفیت طلق میانیPVB  به درستی قابل تشخیص نیست و بهترین گزینه خرید از تولید کنندگان معتبر است. درصورتی که PVB کیفیت بالایی نداشته باشد به مرور زمان زرد رنگ می شود و ظاهر نامناسبی پیدا می کند. مورد دیگری که در هنگام خرید باید به آن توجه شود حباب نداشتن و پله نبودن شیشه لمینت است. زمانی که طلق میانی(PVB) به درستی و به اندازه شیشه برش نخورد در هنگام پرس شدن موجب ایجاد حباب در شیشه لمینت می شود. حالت پله بودن هم زمانی اتفاق می افتد که PVB و شیشه ها در فرایند تولید به درستی هم تراز نشوند در این صورت حالت پله ای ایجاد می شود.

مزایا شیشه لمینت 

تولید شیشه لمینت

برای تولید شیشه لمینت به شکل مطلوب و استاندارد نیاز به خط تولید و تجهیزات به روز می باشد. در ادامه مطلب مراحل تولید شیشه لمنیت را برایتان توضیح می دهم.

1. برش شیشه خام:

شیشه های لمینت با ابعادی که مشتری سفارش می دهد در گروه تولیدی صنعتی مهرادوین توسط دستگاه CNC برش داده می شوند. نکته قابل توجه این است که شیشه سکوریت و لمینت هر دو قابلیت برش مجدد را ندارند و عملیات سوراخکاری در شیشه لمینت باید پیش از لمینت شدن انجام شود.

2. شستشوی شیشه:

برای تولید هر نوع شیشه ای، شستشو آن بسیار اهمیت دارد. برای لمینت کردن، شیشه نباید هیچ گونه اثری از کثیفی، لک و گرد و غبار در آن ها باشد. پس شستشو شیشه لمینت با دستگاه های شستشو و بدون دخالت دست به صورت اتوماتیک شستشو و با فشار باد آن را به طور کامل خشک می کنند. آب مصرفی در مرحله شستشو عموما آب مقطر است تا املاح موجود در آب معمولی بر روی شیشه ها باقی نمانند.

3.طلق گذاری اتوماتیک:

پس از شستشو شیشه لمینت به اتاق طلق گذاری انتقال می دهند. این اتاق بدون ورود هیچ گونه نوری از ورود گرد و خاک در آن جلوگیری می شود. این اتاق طبق استانداردهای لازم عاری از رطوبت است. در این مرحله طبق سفارش کارفرما طلق PVB به اندازه ابعاد شیشه برش و روی آن کشیده می شود. پس از قرار گرفتن شیشه های بعدی روی طلق به مرحله پرس شیشه منتقل می شوند. نکته بسیار مهم این است که قبل از روی هم گذاشتن شیشه ها، باید به صورت کامل تمیز شده باشند.

4. پرس شیشه:

شیشه های طلق گذاری در این مرحله در دمای 120 تا 150 درجه سانتی قرار می گیرند. بعد از قرار گرفتن در کوره لمینت و دمای گفته شده لایه PVB مابین شیشه ها به شکل خمیری شکل در می آید همچنین هوای مابین شیشه و طلق خارج می شود. این مرحله چندین ساعت زمان می برد و محصول نهایی پس از خنک شدن همان شیشه لمینت است.

تولید شیشه لمینت 

سخن پایانی

همانطور که گفته شد شیشه های لمینت از ایمنی بالایی برخوردار اند به همین دلیل در بسیاری از بانک ها، طلافروشی ها و مکان های دیگر، به دلیل امنیت بالا از آن استفاده می شود. برخی از گونه های شیشه لمینت تا ۹۹ درصد از عبور اشعه فرا بنفش  به داخل منزل جلوگیری می کنند. از دیگر مواردی که موجب برتری شیشه لمینت نسبت به دیگر شیشه ها است کنترل نور در فضای داخلی خانه است. در صورت استفاده از شیشه های لمنیت شفاف حتی میتوان فضای خانه را روشن تر هم کرد. برای خرید شیشه های لمینت و اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *