علت اصلی تعریق یا بخار پنجره دوجداره چیست؟ تفاوت آب و هوای (داخلی و خارجی) در زمستان و پایین آمدن حرارت موجب تعریق یا بخار کردن شیشه دوجداره و ایجاد بخار روی شیشه می‌شود. شاید بخار شیشه بیشتر از ۱ تا ۲ ساعت ماندگار نباشد، و خود به خود از بین برود ولی همین زمان هم می‌تواند ظاهری ناخوشایند به درب یا پنجره دوجداره بدهد. و همچنین موجب نگرانی شما در مورد کارکرد صحیح شیشه دوجداره یا چندجداره خواهد شد. گروه صنعتی مهرادوین برای اطلاع از علل اصلی تعریق یا بخار پنجره دوجداره و استفاده از راهکارهای مناسب می تواند خیلی بهتر شما را راهنمایی کند.

علت تعریق شیشه دوجداره

بخار آب را به سه حالت می‌توانید مشاهده کنید:

1.تشکیل بخار روی سطوح بیرونی شیشه دوجداره

2.تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره

3.تشکیل بخار بین دو لایه شیشه دوجداره

تعریق یا بخار روی سطوح بیرونی شیشه دوجداره:

این نوع بخار معمولاً در فصل زمستان و در مناطق سردسیر مشاهده می شود. علت تشکیل آن این است که دمای داخل خانه بیشتر از دمای خارج است و بخار آب موجود در هوا در تماس با سطح سرد شیشه، به مایع تبدیل می شود. این نوع بخار معمولاً مشکلی برای شیشه دوجداره ایجاد نمی کند و نشان دهنده عملکرد صحیح آن است. در واقع، این بخار نشان می دهد که شیشه دوجداره به خوبی عایق بندی شده است و از خروج هوای گرم داخل خانه جلوگیری می کند.

تعریق یا بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره:

بخار زدگی سطوح داخلی شیشه نیز اتفاق می افتد. علت بخار کردن شیشه خانه تراکم بخار آب در داخل ساختمان است. آشپزی و پخت و پز، حمام کردن و حتی دم کردن یک چای ساده نیز، سبب تولید مقدار زیادی بخار آب می شود. بخار آب به محض این که با هوای سرد تماس پیدا می کند، به قطرات ریز آب تبدیل می شود. شیشه پنجره ها محل خوبی برای نشستن بخار تشکیل شده در فضای داخلی هستند. به خصوص ساختمان هایی که از تهویه ضعیفی برخوردارند، بخار پنجره بیشتر مشاهده می شود.

علت تعریق یا بخار در سطوح داخلی شیشه دوجداره:

این بخارها می‌توانند ناشی از موارد زیر باشند:

1.رطوبت بالا درون خانه

2.تک جداره بودن شیشه‌ها

3.عدم برخورداری از تهویه مناسب درون خانه

4.اختلاف زیاد دما بین فضای داخلی و سطوح شیشه دوجداره

راه حل از بین بردن بخار شیشه دوجداره در سطوح داخلی:

1.ایجاد یک تهویه مناسب در خانه

2.تنظیم دمای خانه در حالت استاندارد

3.بازکردن پنجره‌ها جهت جا به جایی و عوض شدن هوای درون خانه

تعریق یا بخار بین دو لایه شیشه دوجداره:

بخار زدن بین شیشه دوجداره یک مشکل بزرگ است. در واقع این بخار نشان می دهد که عایق بندی پنجره دوجداره اصلا مناسب نیست.  علت عرق کردن پنجره می تواند از بین رفتن عایق بندی نیز باشد. معمولا در ساختمان های قدیمی که بیش از 10 سال از نصب پنجره دو جداره گذشته است، این مشکل دیده می شود. استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن شیشه ها به درزگیرها آسیب زده و عایق بندی از بین رفته است. برای مثال وایتکس و مواد سفید کننده و جرم گیرها می تواند عایق بندی را خراب کند. در این مورد لازم است تا عایق بندی ترمیم شود این کار توسط گروه صنعتی مهرادوین نیز انجام می شود.

اگر در کمتر از یکسال با مشکل بخار زدن بین دو صفحه شیشه ای روبرو شدید، علت مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است. شیشه های دو جداره در کارخانه و با استفاده از دستگاه های پیشرفته تولید می شوند. بین دو لایه شیشه از گاز برای عایق بندی استفاده شده است. گاز آرگون از یک سوراخ وارد محفظه بین دو شیشه می شود. به محض مشاهده هر گونه مشکل در عایق بندی پنجره دو جداره با ما تماس بگیرید.

علت‌های دیگر بخار گرفتی بین دو شیشه دوجداره وجود دارد که عبارتند از:

1.عدم استفاده از چسب بوتیل در زمان نصب پنجره دوجداره

2.عدم مونتاژ صحیح شیشه دوجداره

3.عدم استفاده از چسب پلی سولفاید در تولید شیشه دوجداره

4.عدم استفاده از رطوبت گیر یا سیلیکاژن مرغول در درون اسپیسرها

5.لب پر یا شکسته شدن شیشه در زمان نصب به طوری که در ظاهر دیده نشود سبب تخلیه گاز آرگون و علت بخار شیشه دوجداره خواهد بود.

راه حل از بین بردن بخار بین دو شیشه دوجداره:

بهترین راهکار برای حل علت بخار شیشه دوجداره، تعویض شیشه و استفاده از شیشه‌های باکیفیت است تا اطمینان یابید که در بین شیشه‌ها گاز ارگون تزریق شده است.

شما می‌توانید شیشه دوجداره را از چارچوب خود خارج کرده و قسمت انتهایی آن را سوراخ کنید تا هوا از آن خارج شود. پس از آن باید سوراخ ایجاد شده را توسط چسب پلی سولفاید یا چسب سیلیکون پر کنید.

درصورتی که برایتان امکان دارد، شیشه دوجداره را از چارچوب خود خارج کنید و پس از تمیز کردن شیشه‌ها با دستمال و شیشه پاک کن، شیشه را در جای خود نصب کنید.

تعریق یا بخار شیشه دوجدار

سخن پایانی

تعریق یا بخار درون پنجره دوجداره مشکلی است که ممکن است برای بسیاری از صاحبان خانه‌ها و ساختمان‌ها پیش آید. این مشکل معمولاً به دلیل تفاوت دما بین دو لایه شیشه درون پنجره ایجاد می‌شود. وقتی در دما و رطوبت بین دو لایه شیشه تفاوت زیادی وجود داشته باشد، رطوبت هوا باعث تعریق یا تشکیل بخار درون پنجره می شود. در صورتی که بخار روی شیشه رو مشاهده کردید و نگران هستید که این امر باعث کاهش کارایی شیشه دوجداره شود. می توانید با گروه صنعتی مهرادوین برای اطلاعات بیشتر و یا پاسخ به هر گونه سوال از طریق لینک تماس با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *